صفحه ها
دسته
دانلود
وبلاگ دوستان
پیوندها
وبلاگ دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 431398
تعداد نوشته ها : 571
تعداد نظرات : 506
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان


بخش اول
فصلی از دیدگاه های امام خمینی درباره مهدویت به نیایش هایی از آن رهبر بصیر اختصاص دارد. از آن جا که فضای نیایش ها یادآور امام مهدی علیه السلام و ظهور دولت کریمه جهانی آن حضرت است عنوان نیایش منتظران را برای آن مناسب دیده و برگزیده ایم . ویژگی های کلی این گونه نیایش ها که اینک بدان اشاره می کنیم از مجموعه آثار معنوی ـ اجتماعی حضرت امام قابل تامل است :
.1 یادکرد الطاف پروردگار و عنایت های انبیا و اولیا به ویژه امام زمان علیه السلام .
.2 یادکرد ملت ایران و منزلت آنان نزد خداوند;
.3 اظهار فروتنی و نیازمندی در برابر پروردگار;
.4 اظهار قاطعیت و استقامت در برابر دشمنان دین و امت ;
.5 نکوداشت مقام شهیدان جانبازان مفقودان و اسیران دفاع مقدس ;
.6 تجلی عشق و حالات عارفانه ;
.7 پیوستگی عقیدتی و عاطفی و عملی با ولی عصر علیه السلام ;
.8 زمینه سازی منتظران مهدی موعود برای حکومت جهانی واحد .
نیایش یکم :
بارالها ما ضعیف و ناتوانیم تو به فضل خود ما را از شرک جلی و خفی حفظ فرما; و از تبعیت هواهای نفسانی که خود شرک است نجات مرحمت فرما; و به حقیقت توحید و یکتاپرستی و یکتاخواهی هدایت فرما; و اسلام این دین توحید و یکتاپرستی و یکتاخواهی را در سراسر جهان پرتوافکن نما و بیرق های کفر و شرک و نفاق را سرنگون فرمالله و شهدای راه حق را از عصر آدم صفی الله تا عصر پیامبر خاتم صلی الله علیه و آله و سلم و تاکنون و تا عصر بقیه الله ارواحنا فداه از رحمت های واسعه و جلوه های خاص خود بهره مند فرما . (1 )
اشاره ها :
.1 بیان ضعف و ناتوانی بشر در شناخت و سلوک معنوی ; امام خمینی با ذکر جمله « ما ضعیف و ناتوانیم » از واقعیت نفس های آمیخته به جهل و غرور پرده می افکند که خود را در طریق معرفت و عمل توانمند می نگرند اما کمترین نشانه ای از یقین در حالات آنان مشاهده نمی شود. همان گونه که فضا و فرهنگ نیایش در اسلام به دست می دهد شرط اول قدم در اجابت دعا اعتراف و فروتنی نیایشگران است .
.2 درخواست عنایت الهی در برابر شرک و مظاهر نهان و هویدای آن که در پیروی از نفس اماره خودنمایی دارد .
.3 هدایت طلبی در دستیابی به ژرفای توحید و ابعاد عملی آن و نیز حاکمیت آیین توحیدی و کرامت بخش اسلام بر کیش های کفر و شرک و نفاق جهانی .
.4 برخورداری شهیدان خدایی در بستر بعثت ها و امامت ها به ویژه عصر بقیه الله (عج ) از فراخنای رحمت الهی و جلوه های خاص آن که در عرفان و یقین ظاهر می شوند.
نیایش دوم :
بارالها تو عنایت فرمودی که خرداد خونین عصر طاغوت به خرداد حکومت اسلامی در کشور ولی الله الاعظم ـ ارواحنا لمقدمه الفدا ـ تحول یابد. ما عاجزانه از مقام مقدس تو می خواهیم که عنایات خاصه خود را بر این ملت که برای رضای تو قیام کرده و از 15 خرداد خونین تاکنون از پای ننشسته و جان و جوان و مال خود را فدای اسلام عزیز و میهن خود نموده مستدام بداری و قوای مسلح اسلام را بر قوای کفر پیروز فرمایی و اسلام را در جهان گسترش دهی و دست ستمکاران مستکبر را از تجاوز به محرومان و مستضعفان قطع نمایی و دل های همه ما را به نور هدایت خویش منور فرمایی و ملت عزیز ایران را در پیشبرد جمهوری اسلامی و سرکوب منحرفان و مخالفان با اسلام و پیروان آن مصمم تر فرمایی تا این انقلاب را به انقلاب جهانی مهدی موعود ـ ارواحنا فداه ـ ادامه دهند . (2 )


اشاره ها :
.1 الهی بودن پیوند دو قیام توحیدی پانزدهم خرداد و انقلاب اسلامی در کشور امام زمان علیه السلام نمودار تحول در مبارزه های اسلامی این مرز و بوم است .
.2 درخواست عنایات خاصه خداوند برای ملت ایران که جز رضای او انگیزه ای نداشته اند .
.3 درخواست پیروزی نظامی و سیاسی و فرهنگی ملت ایران و گسترش اسلام ناب محمدی در جهان و کوتاه سازی دست مستکبران .
.4 نورانی شدن دل ها به هدایت الهی .
.5 استمرار اراده و توانمندی ملت ایران در پیشبرد جمهوری اسلامی و آرمان های اسلامی آن .
.6 نزدیک سازی انقلاب اسلامی به انقلاب جهانی مهدی موعود .
نیایش سوم :
بارالها! این کشور وابسته به رسول اکرم ـ صلی الله علیه و آله ـ و اهل بیت گرامی او است و کشور حضرت بقیه الله ارواحنا لمقدمه الفدا ـ است به حرمت آنان در بارگاه قدس تو عنایات خود را مستدام بدار! و پیروزی نهایی را به زودی نصیب رزمندگان عزیز فرما! و شهدای عزیز و جانبازان مکرم را از رحمت خود نصیب وافر عنایت فرما! و به رزمندگان آنان و خاندان اینان صبر و اجر مرحمت فرما! و اسرا و مفقودان ما را با سلامت به کشور خود بازگردان ! و راهیان عزیز کربلا این سلحشوران فداکار در راه حق را به مقصد والای خود برسان ! و دست ستمکاران را از کشورهای اسلامی کوتاه فرما! و اخلاص و عز بندگی خود را به ما عنایت فرما! و صلوات بی پایان بر انبیای عظام خصوصا سید آنان ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ و به اولیای معظم به ویژه خاتم آنان ـ روحی فداه ـ نثار فرما! و ما را از شر شیطان و نفس اماره نجات ده ! « انک ولی النعم » (3 )
اشاره ها :
.1 وابستگی ایران اسلامی به پیامبر و خاندان آن حضرت به ویژه حضرت مهدی علیه السلام .
.2 تداوم عنایات الهی در جبهه های حق و باطل .
.3 درخواست رحمت برای شهیدان و صبر و پاداش برای خانواده آنان .
.4 کوتاه سازی دست ستمگران از هجوم به کشورهای اسلامی .
.5 درخواست اخلاص و بندگی و نیز درودهای خاص برای انبیا و اولیا به ویژه امام عصر علیه السلام .
.6 تمنای نجات از آسیب رسانی نفس اماره و شیطان وسوسه گر . (منبع : مهدویت از منظر امام خمینی ابوالفضل هدایتی )
پاورقی :
1 ـ صحیفه امام ج 18 ص 149
2 ـ همان ج 17 ص 484
3 ـ همان ج 19 ص 475
بارالها شهدای راه حق را از آدم صفی الله تا عصر پیامبر خاتم (ص ) تاکنون و تا عصر بقیه الله از رحمت های واسعه و جلوه های خاص خود بهره مند فرما
بارالها تو عنایت فرمودی که خرداد خونین عصر طاغوت به خرداد حکومت اسلامی در کشور ولی الله الاعظم تحول یابد


X